Z okazji 200 rocznicy Bitwy Narodów odbyła się w dniach od 17-20 października 2013 wielka impreza plenerowa w Lipsku i kilku miejscowościach wokół Lipska. Program był bardzo urozmaicony. Zwiedzających interesowały historyczne biwaki w Agra-Park Lipsk-Markkleeberg pomiędzy i wokół Torhaus Dölitz i Torhaus Markkleeberg, w miejscowości Liebertwolkwitz oraz biwak kawalerii na terenie byłej wystawy rolniczej Agra-Park. Główną uwagę przyciągnęła oczywiście rekonstrukcja bitwy w dniu 20 października. W tym historycznym przedstawieniu na ogromnym wolnym terenie między Markkleeberg i Wachau wzięło udział ponad 5000 rekonstruktorów. Ogrom przedsięwzięcia można ocenić oglądając pole bitwy z lotu ptaka: http://www.leipzig1813.com/de/home.html Odbyło się też wiele imprez towarzyszących. Jedną z nich była zaprezentowana od 1-20 października 2013 w ogromnym namiocie obok biwaku wojsk francuskich w Torhaus Markkleeberg wystawa czasowa dwóch dużych dioram z walk pod Lipskiem w 1813: bitwa o wieś Cröbern (diorama o powierzchni 60 m2) i bitwa o wieś Möckern (diorama o powierzchni 35 m2).
Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nie dziwi to, gdyż grupa miłośników figur cynowych ze stowarzyszenia Geschichte in Miniaturen e.V. [Historia w miniaturze], pracowała nad dioramami 7 lat, a to hobby jest nadal bardzo popularne w Niemczech. Wszystko (odległości, budynki) odtworzono w skali 1:72, a liczba przedstawionych postaci żołnierzy i cywilów jest dokładnie zgodna z danymi ze źródeł historycznych. Można było obejrzeć dziesiątki tysięcy wymodelowanych, odlanych i ręcznie pomalowanych figurek ludzi i zwierząt oraz setki pojazdów i armat.
Polacy przebywający w Lipsku pragnęli w dniu 19 października, w 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego, oddać mu cześć składając kwiaty pod jego pomnikiem na skwerze pomiędzy ulicami Elsterstrasse i Lessingstrasse.
Jednak pamiątek po księciu Józefie Poniatowskim jest w Lipski wiele. Warto dotrzeć pod kamień pamiątkowy, tzw. Apelstein nr 33, którego oryginał znajduje się w Torhaus Dölitz (przedmieście Lipska), a kopia na placu Rembrandta w Lipsku.
Na starym cmentarzy św. Jana [Alter Johannisfriedhof] w Lipsku, miejscu pochówku księcia w październiku 1813 r., można znaleźć kopię tablicy pamiątkowej. A w Muzeum Bitwy Narodów jest eksponowane siodło księcia wydobyte z Elstery.
W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o pamiątkach po księciu Poniatowskim przechowywanych w polskich muzeach, przede wszystkim w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Niektóre z nich zostały namalowane przez Ryszarda Morawskiego i znalazły się w publikacji pamiątkowej przygotowanej przez wydawnictwo KARABELA na jubileusz 250-lecia urodzin i 200-lecia śmierci księcia: "Józef Antoni Poniatowski 1763 - 1813"