Start  /  Tam byliśmy  /  Opinogóra 2008

Opinogóra 28 listopada 2008 r

28 listopada 2008, w 200. rocznicę bitwy pod Somosierrą, w Opinogórze zainaugurowano działalność Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej (www.napoleon.pl/) oraz otwarto stałą wystawę "Napoleon a Polska". Uroczystości te poprzedziła msza św. w kościele parafialnym w intencji poległych w bitwie pod Somosierrą. Po niej była okazja do zwiedzenia krypty Krasińskich i cmentarza parafialnego, gdzie warty honorowe zaciągnął 1. Ciechanowski Szwadron Szwoleżerów Gwardii Napoleona. Odwiedzając te miejsca warto też przystanąć przy grobach weteranów, dawnych towarzyszy broni generała Wincentego Krasińskiego: hebraisty Alojzego  Ludwika Chiariniego i lekarza Franciszka Gérardot.

"Muzeum Romantyzmu w Opinogórze otwarto 20 maja 1961 r., w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim. Na Muzeum Romantyzmu składa się kilka obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Najstarszymi są: neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, w którym organizowane są ekspozycje czasowe. Ma w niej również swoją siedzibę Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej. Od 2008 r. w parku stoi, wzniesiony w oparciu o projekt Józefa Gałęzowskiego sprzed stu lat, Dwór , w którym można oglądać wystawę poświęconą polskiemu romantyzmowi.

Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza (autora "Nie-Boskiej Komedii", 1835) i poety, którego obszerna korespondencja jest dziś uznawana za szczytowe osiągnięcie polskiej epistolografii romantycznej. W muzeum gromadzone są też pamiątki epoki napoleońskiej. Tradycyjnie temat ten zajmował poczesne miejsce w siedzibach opinogórskiej gałęzi rodu Krasińskich, od czasu udziału ojca poety, Wincentego, jako dowódcy pułku szwoleżerów w kampanii napoleońskiej.

Najciekawsze eksponaty w Muzeum to: teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę, portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę z Branickich Krasińską, drzewo genealogiczne rodu Krasińskich - miedzioryt odbity na jedwabiu z 1772 r., siedem portretów Krasińskich, marmurowe popiersie gen. Wincentego Krasińskiego - dzieło F. Bosio z 1808 r. oraz dwie empirowe biblioteczki z księgozbiorem francuskim z XVII i XVIII wieku złożonym z dzieł literackich, historycznych i filozoficznych. W księgozbiorze Muzeum znajdują się także wczesne wydania utworów Krasińskiego, a także korespondencja, zbiory grafik i map. Na terenie parku zwiedzać można Kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. W Kościele znajduje się nagrobek Marii z Radziwiłłów Krasińskiej, matki poety, przedstawiający kobietę błogosławiącą syna, oraz płaskorzeźby synów poety.

W parku, nieopodal Dworu znajduje się jedyny w Polsce Pomnik Zygmunta Krasińskiego, odsłonięty w 1989, przedstawiający Poetę siedzącego w fotelu. Autorem rzeźby jest Mieczysław Welter." Powyższy cytat pochodzi ze strony:  www.muzeumromantyzmu.pl/pl/o-muzeum